دکتر کاظم دالایی

متخصص ارتودنسی و درمان ناهنجاری های فک و صورت

راهنمای سایت

برای استفاده بهینه از این وب سایت، دریافت اطلاعات جدید و استفاده از نوبت دهی آنلاین در سایت ثبت نام کنید. همچنین برای ثبت نظرات خود و تبادل نظر با مراجعه کنندگان لازم است عضو سایت باشید.

ثبت نام در سایت رایگان می باشد.

آمار بازدید سایت

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
بازدید کل
31
412
1178
1451
4072
6669
93368

پیش بینی امروز
600

Online (60 minutes ago):7

Your IP:35.153.135.60
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

در باره ارتودنسی

بسمه تعالی

 

 

 

توصيه هاي پيشگيرانه در درمانهاي ارتودنسي

 

یکی از رسالتهای انجمن ارتدنتیست های ایران که کنگره بین المللی هشتم را در تاریخ 29/2/89 در طی 3 روز برگزار می کند،دادن اطلاعات و آموزشهای لازم به عموم مردم در حوزه های مختلف ارتودنسی است.ماموریتهای دیگر کنگره ارتودنسی تبیین پیشرفتها و نوآوریهای علم ارتودنسی و ارائه پژوهشهای نوین به متخصصین ارتودنسی و دندانپزشکان عمومی است.

توصیه های ذیل ایفای بخشی از رسالتهای آموزشی ما میباشد که با رویکرد پیشگیرانه تقدیم حضور خوانندگان محترم میشود:  

 

1- یکی از  سوالات شایع اینست كه چرا دندانهاي شيري را باید تا اواخر سالهاي دبستان يا كمي بيشتر بخوبي نگهداري كرد؟ بايد گفت كه علاوه بر نياز به تامين سلامتي دهان و دندان در اين سنين و نياز به تامين اعمال مهم دهان مانند جويدن، صحبت كردن، تنفس، به دلائل پيشگيري از درمانهاي ارتودنسي نيز بايد از ايجاد پوسيدگي و بيماريهاي لثه اي دندانهاي شيري جلوگيري كرد وآن عبارتست از اينكه دندانهاي شيري مسير رويش دندانهاي دائمي زيرين را هدايت مي كنند. اگر عرض دندان شيري بدليل پوسيدگي كم شود و يا دندان شيري زودتر از زمان خود از دست برود، دندانهاي دائمي زيرين در فضاي كمتري كه در اختيار دارند رويش خواهند كرد كه ناگزيرند كه نابجا درآيند و در آن صورت درمانهاي ارتودنسي ضرورت بيشتري پيدا مي كنند.

به والدین محترم توصیه میشود که دندانهای تازه رویش یافته شیری ها (که در حدود 8 تا 24ماهگی رویش می یابند) را با پارچه مرطوب پاک و تمیز کنند.در سنین حدود 2 تا 4 سالگی برای کودک خودمسواک بزنند و مراجعات دوره ای جهت معاینه دندانها به دندانپزشکان داشته باشند.تنظیم رژیم غذائی قندی نیز عاملی مهم در حفظ و نگهداری دندانهای شیری میباشد.

 

2- چگونگي تنفس و بلع كودك برروي شكل فكين و ميزان فضائي كه دندانهاي دائمي زيرين در اختيار دارند تاثير مي گذارند. از دندانپزشك خود بخواهيد كه علائم تنفس ناصحيح (مانند تنفس دهاني) را در كودك شما جستجو كند. يكي از اين علائم لبهاي خشك و   لثه هاي ملتهب در قسمت جلوي دهان است. در صورت تصحيح الگوي تنفسي نياز به درمانهاي بعدي ارتودنسي كاهش مي يابد.

 

3- عداتی مانند مکیدن انگشت شست یا جویدن ناخن بروی افزایش شلوغی دندانها و تغییر موقعیتهای دندانها ،تاثیر مستقیم دارد.

اگر این عادات ،مخصوصا در دوران سنین دبستان ادامه پیدا کند تغییرات ایجاد شده بروی شکل و موقعیت فکها و دندانها ،دائمی بوده و نیاز به درمانهای ارتودنسی ضروری خواهد بود.اگر والدین با متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک عمومی در ارتباط با چگونگی رفع عادات مضر مشورتهای لازم را در سنین پیش دبستان انجام دهند،قطعا نیاز به درمانهای ارتودنسی کاهش می یابد.

 

4- اگر موقعيت فكين كودك شما در وضعيت ناصحيح قرار دارد (بعنوان مثال فك پائين بيشتر از حد خودش نسبت به فك بالا عقب است) مراجعه به دندانپزشك يا متخصص ارتودنسي در سنين رشد ضروري است.بهترین زمان مراجعه در این مورد خاص ،حدود 12 سالگی برای پسران و حدود 10 سالگی برای دختران می باشد. اگر بعد از این سنين ،مراجعه انجام شود نياز به درمانهاي ارتودنسي بيشتر و يا نياز به درمانهاي ارتودنسي – جراحي بيشتر خواهد بود.لذا توصيه اكيد به مراجعه جهت بررسي وضعيت رشد فكين در سنين اوائل دبستان يك توصيه مهم و پيشگيرانه خواهد بود. 

 

5- گاهی والدین شاهد انحراف موقعیت فک پایین به یک طرف در کودک خود می شوند.یکی از مهمترین علتهای این ناهنجاری ضربه به فک پایین است که در هنگام ورزش و فعالیتهای بدنی رخ میدهد.مراجعه زودهنگام به متخصص ارتودنسی جهت اصلاح انحراف فکین به یک سمت ، احتمال درمانهای جراحی فک در آینده را کاهش میدهد

 

6- از مصرف داروهائی مانند والیوم،آسپیرین،دیلانتین در هنگام بارداری باید اجتناب کرد.زیرا این داروها به همراه عواملی مانند کشیدن سیگار در زمان بارداری و ازدواجهای فامیلی،احتمال ابتلای جنین به شکاف کام و لب(بیماری لب شکری) را  زیاد میکنند.از آنجائیکه شیوع این ناهنجاری در کشور ما از میزان متوسط آن در جهان بیشتر است،توجه به عوامل ایجاد کننده این ناهنجاری بسیار ضروری میباشد

 

7- احتمال آسیب دیدن دندانهای ثنایائی بیرون زده فک بالا ،حدود 30 درصد افزایش می یابد.اکثر آسیب دیدگی ها در طی فعالیت های عادی اتفاق می افتد تا هنگام ورزش.لذا جهت کاهش احتمال ضربه به دندانهای بیرون زده ،مراجعه دراوایل سنین دبستان به دندانپزشک ضروری میباشد.

 

8- بهترین زمان جهت انجام اکثر درمانهای ارتودنسی ثابت ،حدود 12 سالگی میباشد.اگر مراجعه جهت درمان ارتودنسی ثابت به تعویق بیفتد(مثلا بعد از 20 سالگی) مدت درمان افزایش یافته و ریسک افزایش پوسیدگی و بیماری های لثه بیشتر خواهد شد.لذا جهت کاهش مدت درمان ارتودنسی ثابت مراجعه در حوالی 12 سالگی توصیه میشود.

 

9- مدت درمان ارتودنسی ثابت بطور متوسط 24 تا 30 ماه میباشد.اگر مدت درمان بدلائل مختلف کوتاهتر شود،احتمال برگشت بخشی از نتایج درمان وجود خواهد داشت.البته تکنیکهای جدید مدعی کاهش مدت درمان شده اند  که تحقیقات پیرامون اثبات ادعاهای روشهای نوین در حال انجام میباشد.لذا جهت ثبات نتایج درمان توصیه به سپری کردن کامل زمان درمان ارتودنسی ثابت می شود.

 

10- بعد از هر درمان ارتودنسی ثابت،نیاز به درمان های نگهدارنده یک ضرورت است.ثبات درمان منوط به استفاده از پلاکهای متحرک یا نگهدارنده های ثابت،بعد از ارتودنسی ثابت میباشد.لذا جهت عدم برگشت نتایج درمان ارتودنسی ثابت، استفاده تقریبا تمام وقت از پلاکهای نگهدارنده بعد از ارتودنسی ثابت توصیه اکید میشود.مدت استفاده از این پلاکها طبق صلاحدید دندانپزشک تعیین خواهد شد.

 

  

 

11- در بحث روانشناسی اجتماعی ظاهر صورت،تاثیر زیبائی و ظاهر صورت بر مسائلی چون اعتماد به نفس،موفقیتهای تحصیلی و شغلی و آرامش روانی مورد مطالعه و اثبات قرار گرفته است.اگر کودکی بخاطر ظاهر نازیبای دهان و دندان خود از خندیدن و اجتماعی بودن اجتناب ورزد،به تدریج ویژگی های روانی منفی مانند کاهش اعتماد به نفس و انزواطلبیو.. در شخصیت او شکل می گیرند.لذا توجه والدین به رابطه ظاهر صورت کودکان و ویژگیهای روحی-روانی ایشان یک ضرورت این زمانیست.  

 

 

   

 

 

 

 

                                                                                                             دكتر كاظم دالايي 

متخصص ارتودنسي

 

تماس با ما
آدرس: تقاطع میرداماد و شریعتی، ابتدای میرداماد، ساختمان شماره 3، طبقه 2
تلفن: 22225457 و 26406863
همچنین می توانید توسط فرم زیر از طریق ایمیل با ما در تماس باشید:
500 characters left
Add files